: مرتبه

دکتر محمد نصیری در سال ۱۲۸۵ شمسی در اصفهان متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهر به پایان برد و در کنار آن به تحصیل و تکمیل زبان و ادبیات عرب و فقه و اصول پرداخت.

در سال ۱۳۰۶ شمسی به تهران آمد و پس از اخذ درجۀ لیسانس از دانشکدۀ حقوق تهران در سال ۱۳۰۹، جزو نخستین دسته های دانشجویان اعزامی دولت برای تکمیل تحصیلات به فرانسه رفت و پس از ورود به دانشکدۀ حقوقِ شهر اکس آن پروانس و اخذ مجدد درجۀ لیسانس حقوق از دانشگاه مذکور با رتبۀ ممتاز و مدال علمی لوره آ در حقوق بین الملل خصوصی، برای تکمیل تحصیلات عالیه وارد دانشکدۀ حقوق پاریس شد و با دریافت دو دیپلم دکترا در حقوق خصوصی و اقتصاد، در سال ۱۳۱۶ شمسی(۱۹۳۷ میلادی) موفق به اخذ درجۀ دکترای دولتی از دانشگاه پاریس با رتبۀ بسیار خوب شد و به کشور بازگشت و تصدی مشاغل قضایی را در دادگستری ایران از همان سال(۱۳۱۶) آغاز کرد. در سال ۱۳۲۲ با سمت ریاست ادارۀ کل تصفیۀ املاکِ واگذاری به وزارت دارایی منتقل شد و در سال ۱۳۲۵ به مدیریت کل وزارت دارایی منصوب و در سال ۱۳۳۱(کابینۀ مرحوم دکتر مصدق) مدیر کل بانک ملی ایران بود.

سابقۀ خدمات علمی استاد دکتر محمد نصیری به بدو استخدام در وزارت دادگستری باز می گردد که در آنجا علاوه بر مشاغل قضایی مهم، عضو کمیتۀ دائمی تدوین قوانین جدید دادگستری بود و از سال ۱۳۳۳ همکاری مستمر با دانشگاه تهران و تدریس در دانشکدۀ حقوق را آغاز کرد. عنوان رشتۀ حقوق بین الملل خصوصی مرادف با نام استاد دکتر نصیری است و غالب کسانی که بعدها به تدریس و تألیف و ترجمه در این رشته اقدام کرده اند، دانشجویان ایشان بوده اند. استاد همزمان با تألیف و تحقیق در این رشتۀ حقوقی، به بررسی و مطالعه در زمینۀ مسائل اقتصادی ادامه داد. عضویت در برنامۀ سوم و چهارم عمرانی کشور و مدیریت گروه موانع سازمانی و مقرراتی توسعۀ اقتصادی ایران در سال های ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۲ از یادگارهای آن دوران از مطالعه و تحقیق است. استاد علاوه بر تدریس حقوق بین الملل خصوصی در دورۀ لیسانس دانشکدۀ حقوق دانشگاه تهران، تدریس این درس در دورۀ دکترای حقوق این دانشکده را نیز بر عهده داشت و شهرت بین المللی و اهمیت سوابق علمی نامبرده در این زمینه موجب شد که به عصویت « هیأت داوران دیوان دائمی داوری بین المللی » انتخاب شود.

از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۴ سمت ریاست دانشکدۀ حقوق دانشگاه تهران را بر عهده داشت و در همین دوران بود که موفق به تأسیس مجدد موسسۀ جرم شناسی و گسترش فعالیت مرکز مطالعات عالی بین المللی دانشگاه تهران و تأسیس موسسۀ حقوق تطبیقی شد. نامبرده سال هاست که با عنوان استاد ممتاز دانشگاه تهران، دوران بازنشستگی را به درویشی و خرسندی در مسکن مألوف می گذراند. عمرش دراز باد.

* از تألیفات ایشان است:

ـ حقوق بین الملل خصوصی(کلیات و تعارض قوانین)؛

ـ تاریخچۀ سی سالۀ بانک ملی ایران؛

ـ هبه در حقوق ایران(به زبان فرانسه)؛

ـ مقالات منتشر شده در مجلات حقوقی کشور؛

 

* تحقیقات علمی شامل دروس دورۀ دکتری حقوق:

ـ تحقیق در زمینۀ تابعیت شرکت ها؛

ـ تحقیق در زمینۀ قانون حاکم بر قراردادها؛

ـ تحقیق در زمینۀ قانون حاکم بر احوال شخصیه؛

ـ تفسیر قراردادها؛

ـ طرح تحقیقاتی موانع سازمانی توسعۀ اقتصادی ایران(موسسۀ تحقیقات اقتصادی دانشکدۀ حقوق دانشگاه تهران).

 

منبع: مقدمۀ کتاب «حقوق بین الملل خصوصی»+ نوشته شده توسط علیرضا رنجبر در شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۹ و ساعت |
 : مرتبه

دکتر محمود عرفانی

 

دکتر محمود عرفانی استاد دانشکدۀ حقوق دانشگاه تهران و وکیل دادگستری در سال ۱۳۱۶ در شهر سردسیر اردبیل متولد شد و تحصیلات ابتدائی خود را در مدرسۀ انوری و بخشی از تحصیلات متوسطه را در دبیرستان صفوی به پایان رساند؛ سپس به همراه خانواده اش به تهران مهاجرت نمود و دیپلم خود را در تهران اخذ کرد.

پس از اخذ لیسانس حقوق از دانشکدۀ حقوق دانشگاه تهران، در سال ۱۳۴۹ جهت ادامۀ تحصیل به فرانسه عزیمت نمود و مدرک فوق لیسانس خود را در سال ۱۳۵۲ از دانشگاه پاریس ۲ اخذ نمود؛ ایشان در سال ۱۳۵۵ از همان دانشگاه از پایان نامۀ خود در زمینۀ حقوق تجارت با مطالعۀ تطبیقی در حقوق فرانسه، آلمان، انگلیس و ایلات متحدۀ آمریکا با حضور ۵ استاد مشهور فرانسوی دفاع کرده و موفق به اخذ دکترای دولتی حقوق گردید که با هرینۀ وزارت علوم فرانسه به صورت کتاب تکثیر شده است.

مهمترین آثار ایشان عبارتند از: حقوق تجارت در ۵ جلد، حقوق تجارت به زبان ساده، حقوق تجارت بین الملل در ۲ جلد، مجموعۀ قوانین تجارت، حقوق تطبیقی، طلاق در حقوق فرانسه و ایتالیا و دو جلد کتاب حقوق تجارت به زبان انگلیسی که مورد استقبال حقوقدانان خارجی قرار گرفته است؛ ضمناً کتاب محشای قانون تجارت و حقوق جزای تجارت در دست تهیه می باشد.

استاد دکتر محمود عرفانی عضو آکادمی بین الملل حقوق تطبیقی از سال ۱۳۶۲ تاکنون، انجمن بین المللی دوستداران حقوق فرانسه از سال ۱۳۷۶ تاکنون، عضو انستیتوی حقوق بین المللی فرانسه از سال ۱۳۷۰، عضو انجمن بین اللملی آموزشی و پژوهشی (ATRiP-Wipo) از سال ۱۳۷۹ تاکنون، عضو کانون وکلای دادگستری تهران و عضو کانون وکلای کانادا می باشد.

استاد بیش از بیست سال است که در کنگره های بین المللی متعددی در کشورهای فرانسه، انگلیس، بلژیک، هند، ویتنام، ژاپن، چین، برزیل، کانادا، مراکش، مصر، سوریه، لبنان، یونان، اوکزامبورگ، هلند، ایتالیا، ونزوئلا و سوئیس شرکت کرده و مقالات خود را به زبان های فرانسه و انگلیسی ارائه نموده است.

 

منبع: مقدمۀ کتاب «حقوق تطبیقی: نظام های حقوقی معاصر».

+ نوشته شده توسط علیرضا رنجبر در شنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۸۹ و ساعت |
 : مرتبه

 

 

اساتید بازنشسته

 

 در سال های اخیر و به خصوص سالی که پشت سر گذاشتیم اساتید بزرگی از دنیای تدریس علم حقوق خداحافظی کردند( و یا شاید مجبور به خداحافظی شدند؛ بگذریم ! ) و میدان را به جوانان جویای نام واگذار کردند؛ اما تأثیر بعضی از این اساتید به اندازه ای است که مطمئناً تا سال ها در ذهن دانشجویان حقوق باقی خواهند ماند و برخی از این بزرگان همانند اسطوره هایی در دنیای حقوق هرگز از یادها نخواهند رفت.

در ادامه بصورت مختصر به معرفی بعضی از این بزرگان می پردازیم : 

 

 

* سید علی آزمایش

استاد دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی جزا و جرم شناسی. لیسانس حقوق و فوق لیسانس علوم جزائی و جرم شناسی را از دانشگاه تهران دارد. دکترای جامعه شناسی و دکترای دولتی حقوق خصوصی با تخصص علوم جزائی و جرم شناسی خود را از دانشگاه مونپلیه فرانسه گرفته است. مقاله های علمی دکتر آزمایش در مورد حقوق کودک، تحولات حقوق کیفری، حقوق کیفری بازرگانی، حقوق اساسی، جرائم جنگ و حقوق جزائی بین المللی و حقوق بشر است.

 

* محمد آشوری

استاد دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی گروه جزا و جرم شناسی. دکترای علوم جزائی از دانشگاه حقوق پاریس را دارد. از سمت های دکتر آشوری می توان به رئیس موسسۀ تحقیقات علوم جزائی و جرم شناسی، عضو انجمن بین المللی حقوقدانان فرانسه زبان و عضو کمیتۀ پژوهشی یونسکو در ایران اشاره کرد. وی مشارکت فعال در راه اندازی دورۀ کارشناسی ارشد مجتمع آموزش عالی قم و دورۀ دکترای علوم جزائی و جرم شناسی دانشگاه تهران داشته است. از آثار استاد آشوری می توان به آئین دادرسی کیفری، حقوق بشر و مفاهیم مساوات، عدالت و انصاف، جایگزین های زندان یا مجازات های بینابین و اصول محاکمات جزائی سوریه اشاره کرد.

 

* نجادعلی الماسی

استاد دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی حقوق خصوصی و اسلامی. از کتاب های وی می توان به حقوق بین الملل خصوصی و تعارض قوانین اشاره کرد.

 

* همایون الهی

استاد دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی گروه علوم سیاسی. زمینۀ تدریس وی خاورمیانه و خلیج فارس است و از کتاب های او می توان از خلیج فارس و مسائل آن، کارتل های چند ملیتی و توسعه نیافتگی، کمک خارجی و توسعه نیافتگی و شناخت ماهیت و عملکرد امپریالیسم را نام برد.

 

* امیرناصر کاتوزیان

استاد دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی گروه حقوق خصوصی و اسلامی. دوره های عالی و تکمیلی را تا اخذ مدرک دکترا رشتۀ حقوق خصوصی و اسلامی در دانشگاه تهران سپری کرد. تألیف 42 جلد کتاب در زمینه های حقوق مدنی، فلسفۀ حقوق و آیین دادرسی و ارائۀ حدود ۴۰۰ مقالۀ علمی در زمینۀ قضائی از جمله فعالیت های علمی دکتر کاتوزیان است.

 

* محمود عرفانی

استاد دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی گروه حقوق عمومی. او عضو کانون وکلای کانادا، آکادمی بین المللی حقوق تطبیقی، انستیتو بین المللی حقوق به زبان فرانسه و انجمن حقوقدانان هانری کاپیتان سابق تیم فوتبال فرانسه است. کتاب های حقوق تجارت بین الملل و مجموعه قوانین تجارت از جمله تألیفات او به شمار می روند.

 

* حسن شریفی

استاد دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی علامه او دارای تعداد زیادی مقالات علمی و پدید آورندۀ طرح تقویت ظرفیت های آموزش و پژوهش حقوق بشر، حقوق بشر، نظریه ها و رویه هاست.

 

* جمشید ممتاز

استاد دانشکدۀ حقوق و علوم انسانی دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی حقوق عمومی. دکترای حقوق بین الملل و حقوق عمومی را از دانشگاه پاریس ۲ گرفته و علاوه بر تدریس در دانشگاه تهران در دانشگاه های پاریس ۱، پاریس ۲، پاریس ۱۰، پاریس ۱۳، دانشگاه ژنو، دانشگاه کلمبیا، دانشگاه فلوریدا و دانشگاه العین امارات هم تدریس کرده است. دکتر ممتاز ۶۰ مقاله به زبان های مختلف در زمینۀ حقوق بشر، حقوق بشردوستانه، حقوق دریاها، حقوق محیط زیست، حقوق جنگ و تروریسم بین المللی در نشریات بین المللی دارد.

 

* ابوالقاسم گرجی

استاد دانشگاه حقوق و علوم انسانی دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی جزا و جرم شناسی. او در نجف نزد بزرگانی چون شیخ محمدعلی کاظمینی و سید ابوالقاسم خویی به تحصیل فقه و اصول پرداخت و در سال 1342 پس از اخذ درجۀ دکترا در رشتۀ فلسفه و حکمت به عضویت هیأت علمی دانشگاه تهران درآمد. از افتخارات علمی دکتر گرجی می توان به نشان درجۀ 1 دانش، پژوهشگر نمونۀ کشور و مولف نمونۀ کتاب اشاره کرد. تاریخ فقه و فقها، تاریخ علم اصول فقه و تلخیص عده الاصول از جمله آثار او هستند.

 

* ایرج گلدوزیان

استاد دانشکدۀ حقوق و علوم انسانی دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی جزا و جرم شناسی. از دانشگاه پانتئون فرانسه دکترای دانشگاهی حقوق جزا را دریافت کرد و در سال 1351 موفق به دریافت دیپلم تحصیلات عالی حقوق خصوصی (DES) شد. دکتر گلدوزیان به مدت دو سال در دادگاه شهرستان کرتیل پاریس به کارآموزی نزد قاضی اجرای مجازات ها پرداخت. او درجۀ پروفسوری حقوق و عضویت در هیأت علمی دانشگاه بین المللی هاوایی را دارد.

 

* عزت ا... عراقی

استاد دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی گروه حقوق خصوصی و اسلامی. او رئیس انجمن حقوق تطبیقی بوده است و کتاب هایی مانند حقوق بین المللی کار و درآمدی بر حقوق تأمین اجتماعی را دارد.

 

 

منبع: همشهری ماه، اردیبهشت ۸۹، شمارۀ ۴۵، صفحات سیاست - دانشگاه.

 

 

+ نوشته شده توسط علیرضا رنجبر در یکشنبه سی ام آبان ۱۳۸۹ و ساعت |
 : مرتبه

 

احترام شاگرد به استاد

 

به چهره های درون کادر های  قرمز توجه کنید !

می توانید تعجب و حیرت را در چهرۀ حاضرین مشاهده کنید، تعجب و حیرتی که ناشی از دیدن صحنۀ بوسیدن دست استاد توسط شاگرد است و این شاید قشنگ ترین عملی باشد که شاگرد با افتخار در قبال زحمات استاد انجام می دهد؛  و استاد هم خوشحال و مغرور از تربیت چنین شاگردی به خود می بالد.

احتمالاً تصویر استاد را همۀ حقوقدانان و حقوق خوانان می شناسند: پدر علم حقوق ایران و استاد تمام اساتید و دانشجویان حقوق یعنی جناب آقای دکتر ناصر کاتوزیان؛ ولی ممکن است تصویر شاگرد برای بعضی نا آشنا باشد اگرچه ایشان هم از اساتید به نام و بزرگ حقوق مدنی و اصول فقه به شمار می آیند: دکتر محمد حسین شهبازی.

 دكتر محمد حسين شهبازي متولد سال 1350 در تهران است. ايشان در سال 1372 موفق به اخذ مدرك ليسانس حقوق از دانشگاه تهران گرديد و در این مدت توأمان به تحصیل زبان فرانسوی هم می پرداخت. در سال 1374 در مقطع كارشناسي ارشد حقوق خصوصي دانشگاه تهران و النهايه در سال 1382  پس از حضور در کلاس درس بزرگانی همچون دکتر ناصر کاتوزیان و دکتر بهروز اخلاقی و . . . موفق به اخذ درجه دكتراي حقوق خصوصي با پايان نامه « مباني جواز و قابليت رجوع در اعمال حقوقي »  گرديد. ايشان در سال 1381 با طي دوران كارآموزي و موفقيت در آزمون اختبار به عنوان وكيل پايه يك دادگستري مشغول به كار گرديد. دكتر شهبازي استاديار دانشكده علوم انساني تهران شمال و از اساتيد بنام حقوق مدني و اصول فقه است. از تاليفات دکتر شهبازی می توان به کتب زیر اشاره کرد:

ـ مباني لزوم و جواز اعمال حقوقي؛

ـ مجموعه تست های طبقه بندی شدۀ حقوق مدنی؛

ـ مجموعه سئوالات اصول فقه؛

ـ صحیح ترین و کامل ترین قانون مدنی(در دست انتشار).

گفتنی است که ایشان در تهیه، تکمیل و بروز رسانی کتاب «قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی» تألیف استاد بزرگ دکتر ناصر کاتوزیان جزو یاران ایشان بوده و هستند.

ایشان به کمک دوستانشان در سال 1383 به تأسیس موسسۀ فرزانگان دادآفرین اقدام نمودند که بازدهی موسسه از سال 1386 تاکنون سیر صعودی داشته و نتایج خیره کننده ای را در خصوص رتبه های اول کانون وکلای دادگستری از خود به جای گذاشته است.

دکتر محمد حسین شهبازی علاوه بر اینکه بر دروس حقوق مدنی و اصول فقه تسلط کامل دارند، بر  منطق و ادبیات هم مسلط هستند و جزو کسانی می باشند که معتقدند یک حقوقدان خوب باید علاوه بر تسلط بر حقوق به سایر رشته های مرتبط با آن، تسلط حداقل نسبی داشته باشد و به قول خودشان باید چند بعدی باشد. ایشان به زبان های انگلیسی، عربی، فرانسوی و ایتالیایی مسلط هستند و عقیده دارند دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق حداقل باید به زبان های انگلیسی و فرانسوی مسلط باشد تا از منابع خارجی به بهترین شکل ممکن استفاده کند؛ شاید جالب باشد که بدانید ایشان در پایان نامۀ کارشناسی ارشد خودشان در کنار سایر منابع از چهار کتاب فرانسوی هم استفاده کرده بودند که ترجمۀ هر یک از آنها به تنهایی می توانست عنوان یک پایان نامۀ مجزا را داشته باشد و همین موضوع نشان دهندۀ تلاش و پشتکار و صد البته هوش بالای دکتر شهبازی می باشد.

دکتر شهبازی همیشه یکی از افتخارات خود را شاگردی در محضر درس جناب دکتر کاتوزیان می دانند و جالب است که بدانید جناب دکتر کاتوزیان هم از محمد حسین شهبازی به عنوان بهترین شاگرد خود تاکنون یاد می کنند.

شاید عکس بالا نشان دهندۀ گوشۀ کوچکی از همین رابطۀ نزدیک بین استاد و شاگرد باشد.

 

مطمئن باشید در سال های نه چندان دور از دکتر شهبازی چیزهای بیشتری خواهید شنید.

+ نوشته شده توسط علیرضا رنجبر در چهارشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت |
 : مرتبه

دکتر محمدرضا جلالی نائینی نویسنده، ادیب و یکی از شخصیت های مبارز شناخته شده در صحنۀ حقوق قضائی کشور بود. ایشان به علت فعالیت های سیاسی پس از کودتای سال 1332، مدتی را در زندان گذراند. او یکی از آخرین بازماندگان تحولات سیاسی بعد از شهریور 20 بود. دکتر نائینی که بعد از زندان از فعالیت های سیاسی کناره گرفته بود به تحقیق در فرهنگ و فلسفه های هندی روی آورد که حاصل آن کتاب هایی گرانسنگ است. دکتر نائینی سرانجام در یازدهم فروزدین ماه سال 1389 و در سن 94 سالگی در تهران درگذشت.

دکتر جلالی نائینی در سال 1295 در نائین پا به عرصۀ وجود نهاد. تحصیلات دورۀ متوسطه را در اصفهان به پایان رسانید و پس از اخذ دیپلم وارد دانشکدۀ حقوق دانشگاه تهران شد.

دکتر جلالی نائینی مدتی هم به کار روزنامه نگاری پرداخت. او روزنامۀ «کشور» را منتشر می کرد که در جریان کودتای 28 مرداد توقیف شد. بعد از اتمام تحصیلات حقوق، در سمت قاضی دادگستری به کار پرداخت و پس از مدتی وکالت را ترجیح داد و تا آستانۀ انقلاب به شغل وکالت اکتفا کرد؛ وی قبل از انقلاب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز بود.

دکتر محمدرضا جلالی نائینی بارها به کشور هند دعوت شد و در مجامع دانشگاهی و فرهنگی این کشور سخنرانی کرد و با شخصیت های مهم هند از جمله «جواهر لعل نهرو» و «ایندیرا گاندی» ملاقات و گفتگو داشت، وی همچنین به عصویت هیأت علمی و اجرایی دانشگاه بنارس هند انتخاب و به عنوان نخستین ایرانی، از آن دانشگاه دکترای افتخاری دریافت کرد.

 

 

منبع:روزنامۀ همشهری، شمارۀ 5086(دوشنبه 16فروردین1389، سال هجدهم)، صفحۀ اندیشه

+ نوشته شده توسط علیرضا رنجبر در سه شنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت |
 : مرتبه
من کیستم؟

تا به حال باخودتان به عنوان یک حقوقدان یا حقوق خوان و یا حتی به عنوان یک فرد عادی فکر کردید که سنگینترین حق الوکاله ای که یک وکیل دریافت کرده مربوط به کیست؟

شاید در جواب اسامی ای مثل دکتر محمدی، آقای کشاورز، آقای طاهری جبلی، دکتر نوربها،دکتر شهبازی، دکتر کاشانی، دکتر نصیری، خانم غیرت و ... به ذهنتون متبادر بشه ولی افراد فوق الذکر اگرچه جزو   بزرگترین وکلای ایران به حساب می آیند ولی هیچکدام از این اسامی جواب سوال فوق نیستند.

 

برای دانستن پاسخ صحیح بر روی ادامۀ مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط علیرضا رنجبر در پنجشنبه بیستم فروردین ۱۳۸۸ و ساعت |